środa, 27 kwietnia 2016

Wprawdzie kamienie sztachetki te pochodzą z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że czasem mało fachowym ślipiem trudno je odróżnić.

Wprawdzie kamienie sztachetki te pochodzą z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że niekiedy mało biegłym okiem z trudem je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, banalnej obróbce i stosunkowo atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najłatwiej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi lub od razu obrabia, rozparcelowuje na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz przesyła do miejsca budowy plotki Winylowe na ogrodzenie i bramę ze sztachetek. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak związany lepiszczem piasek, którego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Jak lepiszczem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapnistym. Nie licząc podstawy zlepiających występują tam również różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się barwa kamieni na plot z plastyku na plot i bramkę ze sztachetek, przybierają one wtenczas rozmaite tony czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak olbrzymich złóż wycina się największe bloki, użytkowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne można również ciąć na sześciany o symetrycznych zarysach, używane potem w budownictwie (również na ogrodzenia). Można także je dzielić przy pomocy specjalnych klinów a także dłut na małe, nietypowych konturów kawałki. Służą do układania nawierzchni ścieżek a także konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachetki Winylowe wykorzystuje się też wapienie - skały osadowe, powstałe z nagromadzonych na dnie mórz a także jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej muszli małż oraz ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz również mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować polecane na ogrodzenie PVC z Radlina na ogrodzenie i bramkę ze sztachetek. Nadają się jednakże głównie do stosowania wewnątrz, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko tracą połysk. Wapienie można zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przydają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu ogrodu a także naszych zamiłowań forma kamiennych tafli może być urozmaicony – od łamanych, nierównych, aż po prosto skróconych prostokątów czy też kwadratów. Murki oraz balaski z plastiku na plot i bramę ze sztachetek wznosi się z głazów różnego układu, złożonych na kamiennym albo betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje z odłamków o nierównych kształtach, trzeba je trafnie łączyć tzn. tak, ażeby kształt każdego następnego łączył się z poprzedzającym. Ażeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe dziury w środku można wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły względnie pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i pozostałych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce wykorzystywane do konstrukcji ogrodzenie Winylowe z Kłodawy należą do skał mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur prędko niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Łatwo obrastają również mchem oraz glonami. Można to powstrzymać pokrywając powierzchnię ogrodzenia lub rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy ścierać brud z nawierzchni ogrodzenia szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą pozostać głębokie rysy. Wyspecjalizowane fabryki polerują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego czyszczenia ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak reflektujemy, ażeby głazy na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz