piątek, 22 kwietnia 2016

Prawie nic właściwie nie podkreśli projektu trawy albo kwietnika jak małe żywe sztachety.

Niezwykle wysokie, bo aż dwumetrowe plot stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby zacienia okoliczne budynki oraz ulice. Żeby zrobić taki plot rośliny sadzimy naokoło granic posiadłości. Jeżeli mamy dużo miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, która ponadto rodzi orzeszki. Jeśli pragniemy zęby nasze żywe ogrodzenie było niezwykle rosłe zaś przy okazji cienkie to w zacienionym miejscu można je uformować z brzostu pospolitego, grabu pospolitego ewentualnie klonu. Pamiętajmy jednak, że w momencie gdy rośliny nas przerosną, ich ogarnianie może być bardzo utrudnione.

Nic dobrze nie zaznaczy linii trawnika względnie kwiatów jak niskie żywe ogrodzenie.

W cieniu, gdzie zarówno trawa, jak i rośliny kwiatowe często nie potrafią dobrze rosnąc w wskazanych miejscach, niewysokie krzewy zdołają utrzymać kwieciste bogactwo w wyznaczonym miejscu ewentualnie osłonią gołe placki ziemi. Poprawnie ukształtowany niewielki żywopłot już sam zresztą wystarczy za ozdobę ogrodu. Na zielone parkany nadaje się porzeczka alpejska a także bukszpan. Wiosna jedynie ogrodzenia Poznań formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych pędach, których się już nie obcina), nie tak obficie jak na słońcu, ale przecież w mrocznych zakątkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią natomiast dekorują je małe jabłuszka, które wolno przerobić na konfitury.

Niewysokie względnie wybujałe zielone ploty wolno otrzymać z odmian iglastych.

Niestety, rośliny z tej klasy bywają o wiele bardziej kosztowne aniżeli krzewy liściaste. Z nich najlepiej znosi brak słońca cis zwyczajny. Przeważnie szeroko się rozrasta oraz trzeba go redukować, aliści jego formę Fastigiata Robusta wolno odłożyć samopas.Będzie szybko kiełkował zaś ocali filarowy zarys.

O ile wasz zakamarek jest dosyć ciemny, pożądane byłoby aby żywy ostrokół rozświetlić kolorowymi krostami. Niektóre z cienioznośnych wariantów maja klasie o złotawych bądź różnokolorowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr banalny Aureum a dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co zgodność z rzeczywistością ich jasne odcienie są w największym stopniu zrozumiale w słońcu, przecież nawet w chłodzie listowie zostają dosyć jasne, niejako oświetlone promieniami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz